Nauka

Obszary działalności badawczej pracowników badawczo-dydaktycznych Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara

Obszar moich zainteresowań naukowych w okresie do 2002r. obejmuje zagadnienia związane, m.in. z generowaniem drgań parasejsmicznych, ich propagacją oraz oceną wpływu tych drgań na obiekty budowlane. Dotyczy to zwłaszcza:

  • propagacji drgań w podłożu gruntowym wzbudzanych różnymi źródłami (np. powierzchniowymi robotami strzałowymi w kamieniołomach, przejazdami taboru kolejowego, samochodowego i tramwajów, podziemną eksploatacją górniczą),
  • dynamicznej interakcji układu budynek – podłoże gruntowe wywołanej drganiami typu parasejsmicznego,
  • analizy modelowej i doświadczalnej cech dynamicznych oraz odpowiedzi dynamicznej  budynków wznoszonych metodą tradycyjną (murowe) i metodami uprzemysłowionymi (np. wielkoblokowe i wielkopłytowe),
  • diagnostyki dynamicznej, a w tym oceny szkodliwości wpływu drgań przekazywanych z podłoża na budynki i ludzi w nich przebywających, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów wstrząsów wywoływanych eksploatacją górniczą.


Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego w mojej działalności naukowo – badawczej można wydzielić kilka obszarów badawczych, które w większości są kontynuacją prac rozpoczętych jeszcze przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego. Wśród tych obszarów można wymienić:

  1. Badania dynamiczne in situ mieszkalnych budynków wielorodzinnych wznoszonych metodami uprzemysłowionymi poddanych wpływom drgań powierzchniowych wywołanych technikami strzelniczymi.
  2. Badania drgań komunikacyjnych wraz z oceną propagacji tych drgań i ich wpływu na konstrukcje budowlane w zależności od stosowanego rozwiązania konstrukcyjnego, typu pojazdu i jego prędkości przejazdu.
  3. Badania dynamiczne in situ i budowa teoretycznych modeli zapór i obwałowań ziemnych z rdzeniami oraz ich weryfikacja na podstawie wyników prac eksperymentalnych.
  4. Wpływ drgań powierzchniowych indukowanych podziemnymi wstrząsami górniczymi w GZW i LGOM na obiekty budowlane ze szczególnym uwzględnieniem obiektów własnych zakładów górniczych o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania kopalni (stalowe wieże wyciągowe, żelbetowe wieże skipowe); analizy przebiegów drgań pod kątem różnic charakterystyk tych drgań wywołanych odmiennymi warunkami gruntowymi i budowa lokalnych wzorcowych spektrów odpowiedzi przydatnych w procesie projektowania obiektów budowlanych na tych obszarach (GZW i LGOM); określenie obliczeniowej i przybliżonej odporności dynamicznej powierzchniowych obiektów budowlanych na podstawie analizy zachowania się ich modeli teoretycznych oraz ocena szkodliwości drgań wzbudzanych obciążeniami kinematycznymi działających na te konstrukcje, a także weryfikacja obliczeniowa empirycznych Górniczych Skal Intensywności (GSI).

Publikacje Biblioteka PK

Prof. dr hab. inż. Joanna Dulińska


Zainteresowania naukowo-badawcze profesor Joanny Dulińskiej dotyczą zagadnień związanych z dynamiką budowli, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów parasejsmicznych pochodzenia górniczego na budowle wielopodporowe i wielkogabarytowe, takie jak: hale przemysłowe, wielkogabarytowe obiekty powłokowe (chłodnie kominowe, zbiorniki i silosy), mosty, wiadukty i kładki dla pieszych, wielkogabarytowe obiekty hydrotechniczne (zapory i obwałowania ziemne) oraz budowle liniowe (rurociągi). Prof. Dulińska zajmuje się również zagadnieniami odpowiedzi sejsmicznej budowli z zastosowaniem nieliniowych modeli materiałów. Ostatnio opublikowane w wysoko punktowanych czasopismach prace prof. Dulińskiej z zakresu w/w tematyki zostały, to m.in.:
•    I. Drygala,. J. Dulinska, M. Polak, Vibration serviceability assessment of GFRP pedestrian bridges, Engineering Structures, Vol. 184, 2019, pp. 176-185
•    I. Drygala, J. Dulinska, Full-Scale Experimental and Numerical Investigations on the Modal Parameters of a Single-Span Steel-Frame Footbridge, Symmetry 2019, 11(3), 404; doi:10.3390/sym11030404
•    J. Dulińska, I. Murzyn, Dynamic behaviour of a concrete building under a mainshock–aftershock seismic sequence with a concrete damage plasticity material model, Geomatics, Natural Hazards and Risk, 2016, Vol. 7, Suppl. 1, s. 25-34.
Metody poznawcze, które prof. J. Dulińska stosuje w pracy badawczej, bazują na teoretycznym rozeznaniu problematyki i wsparte są wykorzystywaniem istniejących na rynku oprogramowania pakietów obliczeniowych, będących warsztatem współczesnego inżyniera. Równolegle z rozwijaniem warsztatu teoretycznego i implementacją współczesnych technik obliczeniowych, prowadzi badania in situ obiektów w skali naturalnej. Opracowała własne procedury pomiarowo-interpretacyjne służące do weryfikacji charakterystyk dynamicznych obiektów: częstotliwości i postaci drgań własnych oraz tłumienia, a także do weryfikacji odpowiedzi dynamicznej budowli na wymuszenie kinematyczne.
W swoim dorobku prof. Dulińska ma około 150 publikacji w czasopismach naukowych oraz materiałach konferencyjnych w kraju i za granicą. Jest promotorem kilkudziesięciu prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich oraz trzech wyróżnionych rozpraw doktorskich.
W latach 2008-2012 oraz 2012-2016 pełniła funkcję prodziekana Wydziału Inżynierii Lądowej. Jest członkiem Prezydium Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej PAN, Przewodniczącą Prezydium Komisji Budownictwa PAN O/Kraków, członkiem Sekcji Budowli Hydrotechnicznych PAN oraz członkiem PZITB.

Publikacje Biblioteka PK

Prof. dr hab. inż. Artur Radecki-Pawlik

Moja działalność naukowo badawcza w ostatnich 5 latach (2015-2019) dotyczyła głównie budowli wodnych o niskim piętrzeniu (bystrz o zwiększonej szorstkości) oraz procesów morfo-dynamiczny w rzekach i potokach górskich. W tym czasie byłem autorem lub współautorem kilkunastu prac naukowych, w tym wielu z tzw. Listy Filadelfijskiej (z tzw. impact factorem IF). Główne periodyki naukowe, gdzie ukazały się moje publikacje to: Science of Total Environment, Geomorphology i Acta Scientiarum Polonorum seria: Formatio Circumectus. W tym czasie byłem Redaktorem Naukowym Act Scientiarum Polonorum. Brałem również udział w kilku konferencjach krajowych i zagranicznych, głównie IAHR (The International Association for Hydro-Environment Engineering and Research). Zwieńczeniem mojej działalności były dwie ważne publikacje książkowe (jedna wydana w wydawnictwie Taylor and Francis,  druga w Wydawnictwie UR Kraków. Są to odpowiednio:

1. Artur Radecki-Pawlik, Stefano Pagliara, Jan Hradecký, assoc. ed. Erik Hendrickson 2018. “Open channel hydraulics, river hydraulic structures and fluvial geomorphology : for engineers, geomorphologists and physical geographers” / CRC Press Taylor & Francis Group, 508 s. książka, – ISBN 978-1-4987-3082-2

2. Plesiński K., Radecki-Pawlik A. 2018. „Bystrza o zwiększonej szorstkości. Rodzaje, przykłady z praktyki, hydraulika, projektowanie i problemy eksploatacyjne” Wydawnictwo UR, 2018, Kraków,  280 s., książka – ISBN 978-83-64758-52-2

W najbliższej przyszłości zamierzam kontynuować kierunki badań, rozszerzone o współpracę z kolegami z macierzystej Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów PK WIL w Krakowie, a dotycząca procesów rzecznych oraz zmian budowli wodnych na skutek dynamiki płynącej wody (zapora Dobczyce oraz obszar górnośląski).

Publikacje Biblioteka PK

Prof. dr hab. inż. Leszek MIKULSKI

Zainteresowania badawcze i naukowe dotyczą problemów optymalnego kształtowania elementów konstrukcyjnych metodami sterowania optymalnego. Prace z ostatniego okresu dotyczą optymalizacji wytrzymałościowej złożonych elementów prętowych. W pracach podejmuję szerszą analizę tematu, rozważając zmienne przekroje prostokątne, dwuteowe, stalowo-betonowe, sprężone. Dla każdego problemu optymalizacyjnego budowany jest model matematyczny, w którym definiuje się przestrzeń zmiennych stanu, sterowań oraz formułuje się ograniczenia i funkcję celu. W pracach dyskutowane są teoretyczne i numeryczne aspekty optymalnego kształtowania z ograniczeniami. Zasada minimum jest podstawową metodą w teorii sterowania optymalnego  i znajduje z powodzeniem zastosowanie w optymalizacji konstrukcji inżynierskich. Zasada ta pozwala zestawić warunki konieczne optymalizacji, które są w istocie wielopunktowymi problemami brzegowymi dla układu równań różniczkowych. Uzyskane rozwiązania numeryczne mają zawsze tę cechę, że spełniają warunki konieczne optymalności. Opracowane programy numeryczne ujmują problem nie zaś pojedyncze zadania.
Kontynuowane są z sukcesem prace badawcze związane z zagadnieniami sterowania optymalnego w układach z parametrami rozłożonymi dotyczy to w szczególności  optymalizacji płyt.  Prace realizowane przy współpracy z dr. D. Jasińską, D. Kropiowską, P. Szeptyńskim, O. Dąbrowską związane są z nadzieją , że optymalne rozwiązania mogą być stosowane w praktyce, a gdy nie jest to jeszcze możliwe są  z pewnością miarą skutecznego projektowania.

Publikacje Biblioteka PK

Dr hab. inż. Alicja Kowalska-Koczwara, prof. PK

Działalność naukowo-badawcza po doktoracie (po roku 2007) związana jest podejmowaniem zadań badawczych odnoszących się do wpływu drgań na ludzi przebywających w budynkach i odbierających drgania w sposób bierny. Realizacja badań naukowych z tego zakresu była głównie prowadzona w ramach projektu „Innowacyjne środki i efektywne metody poprawy bezpieczeństwa i trwałości obiektów budowlanych i infrastruktury transportowej w strategii zrównoważonego rozwoju”; POIG.01.01.02-10-106/09. – 02.11.2010 –30,.06.2013. Następnie prace badawcze były kontynuowane w ramach Działalności Statutowej (DS) w latach 2013-–2018 oraz w ramach ekspertyz naukowych dotyczących Metra Warszawskiego, przebudowy torowiska tramwajowego w Krakowie, modernizacji drogi ekspresowej S-7 na odcinku od Warszawy do Czosnowa. Rezultatem tych prac było opracowanie metodyki pomiarowo-interpretacyjnej oceny wpływu drgań na ludzi przebywających w budynkach. Na przestrzeni kilku lat zaowocowało to wieloma publikacjami, w tym czterema z listy JCR oraz powstaniem monografii habilitacyjnej pt. „Wpływ drgań transportowych na ludzi w budynkach w aspekcie wybranych kryteriów ewaluacyjnych”, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Seria Inżynieria Lądowa, Kraków 2019, ISBN 978-83-65991-54-6
Aktywność dotycząca zagadnień inżynierskich jest związana z oceną stanu technicznego uszkodzonych konstrukcji, inwentaryzacją uszkodzeń budynków. Jako członek zespołu badawczego wykonywałam ekspertyzy naukowo- badawcze w tym zakresie w budynkach znajdujących się w strefie oddziaływań dynamicznych. Wymuszenie dynamiczne propagujące się przez grunt do budynków pochodziło głównie od takich źródeł jak: przejazdy po drodze kołowej,  przejazdy tramwajów, wbijanie grodzic podczas zagospodarowywania brzegu Wisły. Jedna z ekspertyz odnosiła się do budynku zabytkowego znajdującego się w zasięgu strefy wpływów dynamicznych od przejazdów pociągów zarówno pasażerskich jak i towarowych.
Uczestniczyłam w pracach nad nowelizacją polskiej normy z zakresu wpływu drgań na ludzi w budynkach, za co w 2017 otrzymałam nagrodę Rektora PK (Nagroda Rektora PK – zespołowa I stopnia za osiągnięcia naukowe przyznana w 2017 za opracowanie nowelizacji normy PN-B-02171:2017-06. Ocena wpływu drgań na ludzi w budynkach).
Obecnie uczestniczę w czterech projektach wdrożeniowych dofinansowanych przez NCBiR:
1.    POIR.04.01.02-00-0016/17-00 „Nowatorska technologia izolacji wibroakustycznej podłóg”, gdzie jestem kierownikiem B+R od 01-2018 do 12-2020,
2.    POIR.04.01.02-00-0001/17-00 „Innowacyjna hybrydowa konstrukcja przegród wibroizolacyjnych do ochrony środowiska przed drganiami transportowymi i z podobnych źródeł”    , gdzie jestem członkiem zespołu B+R od 01-03-2018 do 02-2021
3.    POWER 03.01.00-00-T071/18 „Laboratorium Młodego Inżyniera”
4.     POWR.03.05.00-00-ZR28/18 „REG – region uczący się”

W latach 2013-2019 pełniłam funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Mechaniki Budowli do spraw związanych z działalnością naukową i współpracą z przemysłem. Obecnie jestem Zastępcą Kierownika Katedry Mechaniki Budowli i Materiałów (L-8).
Moją dumą jest nagroda „Anioł dzielnicy XVII’ 2018” za działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Publikacje Biblioteka PK

Dr hab. inż. Filip Pachla, prof. PK

Prowadzi działalność naukowo-badawczą dotyczącą wpływu drgań od wstrząsów górniczych i trzęsień ziemi na obiekty powierzchniowe jak również analizą wpływu drgań kolejowych na budynki i ludzi w nich przebywających. Jest autorem ponad 60 prac naukowych dotyczących wpływu drgań na budowle i budynki. Uczestniczył w blisko 20 pracach eksperckich dotyczących wpływu drgań na obiekty budowlane. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Jest aktywnym członkiem:
1.    Polskiego Związku Inżynierów I Techników Budownictwa (PZITB).
2.    Prezydium Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (MOIIB).
3.    Grupy roboczej Working Group 8 „Seismic Behaviour of Irregular and Complex Structures” będącej częścią European Association of Earthquake Engineering (EAEE).
4.    Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej (PGISiP), która jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Inżynierii Sejsmicznej (EAEE).

Uczestniczy w czterech projektach wdrożeniowych dofinansowanych przez NCBiR:
1.    POIR.04.01.02-00-0016/17-00 „Nowatorska technologia izolacji wibroakustycznej podłóg”
2.    POIR.04.01.02-00-0001/17-00 „Innowacyjna hybrydowa konstrukcja przegród wibroizolacyjnych do ochrony środowiska przed drganiami transportowymi i z podobnych źródeł”   
3.    POWER 03.01.00-00-T071/18 „Laboratorium Młodego Inżyniera”
4.    POWR.03.05.00-00-ZR28/18 „REG – region uczący się”

Publikacje Biblioteka PK

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kwiecień


Główne obszary mojej działalności zmieniały się na przestrzeni lat i obejmowały: badania dynamiczne płytkich warstw podłoża gruntowego i konstrukcji w nim zagłębionych, diagnostykę statyczną i wzmacnianie obiektów zabytkowych, diagnostykę dynamiczną konstrukcji budowlanych oraz najbardziej istotną dziedzinę, jaką jest zagadnienie Polimerowych Złączy Podatnych (PZP), wprowadzoną przeze mnie do konstrukcji murowych i betonowych. Moja monografia habilitacyjna uzyskała nagrodę Wydziału IV PAN. Praca naukowa nad rozwojem PZP w kraju i za granicą zaowocowała powstaniem nowych technologii w budownictwie i ich praktycznym wdrożeniem (w tym przez utworzoną przy Politechnice Krakowskiej spółkę spin-off FlexAndRobust Systems Sp. z o.o.). Jestem współautorem 3 patentów i 5 wzorów użytkowych.
Prowadzę także badania nad zastosowaniem PZP oraz zapraw mineralnych do wzmacniania konstrukcji budowlanych przy użyciu materiałów kompozytowych. Wprowadziłem do nauki i praktyki inżynierskiej podatne warstwy adhezyjne, mocujące wzmocnienia kompozytowe oraz PZP w naprawie konstrukcji budowlanych, mające duże znaczenie dla nauki, jako innowacyjne podejście (łamiące dotychczasowe poglądy naukowe na wzmacnianie i zabezpieczanie konstrukcji budowlanych). Mój wkład w rozwój tej tematyki jest pionierski i dominujący na arenie międzynarodowej, potwierdzony publikacjami mojego autorstwa lub współautorstwa. W ramach współpracy międzynarodowej działałem aktywnie w Komitetach RILEM: TC 223 MSC Masonry Strengthening with Composite materials, TC 250 CSM Composites for Sustainable strengthening of Masonry i TC IMC durability of Inorganic Matrix Composites used for strengthening of masonry constructions, a także w projekach europejskich COST Action: TU1207 Next Generation Design Guidelines for Composites in Construction i CA15202 – Self-healing As preventive Repair of COncrete Structures (jako członek Management
Committee) oraz ACI 549 – RILEM TC 250 Liaison Subcommittee. Jestem członkiem ISCARSAH na prawach Expert Member. W działąlności krajowej jestem członkiem Komisji Nauki PZiTB o/Kraków, Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Materiałów KILiW PAN oraz Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej afiliowanej przy European Association of Earthquake Engineering (EAEE). Kierowałem pracami badawczymi w ramach projektów SERA — H2020-INFRAIA-2016-2017/H2020-INFRAIA-2016-1
“Seismology and Earthquake Engineering Research Infrastructure Alliance for Europe”, project: „INfills and MASonry structures protected by deformable POLyurethanes in seismic areas (INMASPOL)” – IZIIS Laboratory in Skopje Macedonia oraz POIR.01.01.01-00-0828/16 Opracowanie innowacyjnej technologii budownictwa modułowego, prefabrykowanego na bazie drewna przez PalettenWerk Kozik Sp. J. W ramach działalności naukowo-badawczej i zawodowej brałem udział w ponad 60 pracach projektowych, doświadczalno-konstrukcyjnych i ekspertyzach. Jestem autorem lub współautorem ponad 200 publikacji, w tym 13 indeksowanych w JCR.

Publikacje Biblioteka PK

Dr hab. inż. Dorota Jasińska, prof. PK

Tematyka badawcza podejmowana w ostatnim okresie:
•     nanomechanika – modelowanie nanostruktur materiałowych, w szczególności grafenu i nanorurek węglowych
•     optymalizacja konstrukcji inżynierskich
•     mechanika materiałów komórkowych oraz makrostuktur periodycznych
•     dynamika budowli – wpływ drgań sejsmicznych i parasejsmicznych na budowle wielkogabarytowe
Najistotniejsze publikacje z ostatnich lat:
1.    Jasińska D., Molecular-continuum modelling of graphene and carbon nanotubes by the finite element method , Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Seria Inżynieria Lądowa, Kraków 2019, ISBN 978-83-65991-46-1
2.    Jasińska D. Kropiowska D. , The optimal design of an arch girder of variable curvature and stiffness by means of control theory, Mathematical Problems In Engineering, vol. 2018, ID 823946
3.    Szefer G., Jasińska D. , Continuous-molecular approach o modelling of nanostructures, Encyclopedia of Continuous Mechanics: living edition, Springer, (2018)
4.    Smardzewski J. Jasińska D., Mathematical models and experimental data for the HDF based sandwich panels with dual corrugated core, Holzforschung, v. 71, 3, 265-273, (2017)
5.    Jasińska D. ,Dulińska J.,  Influence of properties of elastomeric bearings on dynamic behavior of an integral bridge under a seismic shock , Insights and Innovations in Structural Engineering, Mechanics and Computation. Proceedings of the Sixth International Conference on Structural Engineering, Mechanics and Computation, Cape Town, South Africa, Taylor & Francis Group , 2016, 314-319S
6.    Smardzewski J., Jasińska D.,  Janus-Michalska M., Structure and properties of composite seat with auxetic springs, Composite Structures, vol. 113, pp. 354-361, 2014.
Działalność organizacyjna
Pełnienie funkcji prodziekana Wydziału Inżynierii Lądowej PK od roku 2012 do chwili obecnej.

Publikacje Biblioteka PK

Dr inż. Nadzieja Jurkowska

1. Publikacje

Dwie główne książki:

Polska od czasów dawnych do współczesności: historyczno-geograficzny zarys (w j. ukraińskim) / [N.R.Jurkowska]: [wydanie popularno-naukowe]. Wyd. 2 popr. i uzup. – Kijów, 2017. – 384 s.
Skręcanie elementów żelbetowych w zagranicznych badaniach i standardach / [Jurkowska N.R.]: [monografia]. – Kijów, 2016. – 254 s.

Moduł ścinania betonu z uwzględnieniem odkształceń płastycznych / [T.N.Azizov, N.R.Jurkowska]: [monografia]. – Kijów, 2016. – 108 s.
Inżynierskie podstawy skutecznego budownictwa / [N.R.Jurkowska]: [pomoc dydaktyczna]. – Kijów, 2016. – 100 s.

2. Opis działalności naukowo-badawczej w ostatnich pięciu latach

[1.] Badanie sztywności skrętnej elementów żelbetowych

Analiza zachowania zginanych elementów żelbetowych z rysami normalnymi pod wpływem momentu skręcającego, z uwzględnieniem redukcji sztywności skrętnej i jej wpływu na zmianę nośności i sztywności elementów.

Opracowywanie metod wyznaczania sztywności skrętnej elementów żelbetowych zarysowanych różnych przekrojów pod wpływem skręcania. Nośność i odkształcalność elementów żelbetowych zarysowanych w złożonym stanie naprężenia i odkształcenia z uwzględnieniem skręcania. Uwzględnienie wpływu skręcania podczas analizy zachowania przestrzennych konstrukcji żelbetowych (stropów, konstrukcji mostowych). Nieliniowe właściwości, analiza wpływu zmiany sztywności betonu na stan naprężenia i odkształcenia konstrukcji żelbetowych.

Badanie nieliniowych właściwości elementów betonowych podczas czystego skręcania; całkowita i dwuliniowa zależność naprężenie-odkształcenia betonu przy czystym skręcaniu. Wyznaczenie wpływu zmiany stycznego modułu ścinania i sztywności skrętnej betonu na redystrybucję sił wewnętrznych w elementach konstrukcji stropowych.

[2.] Badanie metody ulepszenia budynków podwieszanych]

Publikacje Biblioteka PK

Dr inż. Anna Stręk

Tematyka badawcza
Zajmuję się wytwarzaniem, badaniami eksperymentalnymi, modelowaniem mechaniki oraz zastosowaniami materiałów komórkowych, w szczególności o szkielecie z metalu. Materiały porowate o szkielecie z metalu zyskują rosnącą popularność ze względu na swoje właściwości, umożliwiające ich zastosowanie od przemysłu motoryzacyjnego, energetycznego, medycyny do budownictwa.
Doktorat
7.06.2017 Kraków, AGH: „Ocena właściwości wytrzymałościowych i funkcjonalnych materiałów komórkowych”
W ramach pracy doktorskiej podjęto zadanie wyprodukowania własnego materiału o strukturze komórkowej i szkielecie z metalu. W rozprawie przedstawiono współczesne metody produkcji materiałów porowatych o szkielecie metalicznym, a także metodologię doświadczalną, dostosowaną do szczególnych wymagań materiałów komórkowych. Wykonano testy ściskania i rozciągania osiowego próbek aluminiowych oraz miedzianych i przedstawiono ich wyniki.
Publikacje
•    „Verification of application of ANN modeling for compressive behaviour of aluminium sponges” w Engineering Transactions 67,2, 2019 (współautorstwo).
•    „Selected aspects of manufacturing of aluminium sponge” w Archives of Metallurgy and Materials 3/2019 nr 64 (współautorstwo).
•    „Compression of Open-Cell Aluminium” Engineering Transactions 64, 4, 1–6, 2016 (współautorstwo).
Konferencje, seminaria, pozostała działalność
•    Czynny udział w konferencjach międzynarodowych i krajowych (PCM-CMM 09.2019 w Krakowie; Solmech 29.08.2018 Warszawa; Plastmet’ 27-30.11.2018 Łańcut; Solmech 29.08.-02.09.2016 Warszawa).
•    Seminaria zewnętrzne (Politechnika Poznańska 01.2019; Instytut Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach 16.11.2017, 20.12.2018; spotkanie z przedsiębiorcami w CTT 14.12.2018) i wewnętrzne.
•    Udział w komitecie organizacyjnym Międzynarodowej Konferencji i Kongresu Mechaniki PCM-CMM 09.2019 w Krakowie. Pomoc przy organizacji III Międzynarodowej Konferencji Innovative Buildings „InBuild” 11.2017 w Krakowie.

Publikacje Biblioteka PK

Dr inż. Paweł Szeptyński

• Opracowanie i specyfikacja kryterium plastyczności dla materiału ortotropowego wykazującego różnicę w wartości naprężenia granicznego przy rozciąganiu i ściskaniu. Porównanie propozycji z wynikami doświadczalnymi dla blachy walcowanej ze stopu aluminium. Podanie algorytmu wyznaczania wartości własnych i stanów własnych  ortotropowego tensora sprężystości. Propozycja wykorzystania opracowanego kryterium jako stowarzyszonego potencjału plastycznego. Analityczne wykazanie możliwości zachodzenia efektu SD przy ścinaniu.
• Analiza wpływu nierównomierności zarysowania belek żelbetowych na ich ugięcie – wyznaczenie analitycznego rozwiązania problemu nieliniowego dla belek jednoprzęsłowych obciążonych równomiernie i/lub przez przemieszczenia węzłowe. Opracowanie iteracyjnego skryptu Metody Elementów Skończonych do rozwiązania problemu nieliniowego. Porównanie uzyskanych wyników z metodą uproszczoną szacowania ugięć elementów zarysowanych przez użycie uśrednionej sztywności giętnej belki.
• Optymalizacja prostokątnej płyty Kirchhoffa-Love’a. Postawienie problemu optymalizacji dwuwymiarowego rozkładu grubości płyty w kategoriach teorii sterowania i zasady maksimum Pontriagina poprzez cząstkową (jednowymiarową) dyskretyzację dziedziny zagadnienia za pomocą Metody Różnic Skończonych.
• Opracowanie liniowo-sprężystego modelu belki klejonej („sandwich”) złożonej z warstw podlegających zginaniu (belka Bernoulliego-Eulera) oraz prostemu ścinaniu. Porównanie modelu z modelami kompozytowej belki Bernoulliego-Eulera, kompozytowej belki Timoszenki z modelem MES. Weryfikacja doświadczalna.
• Opracowanie książki pt. „Teoria Sprężystości”.

Publikacje Biblioteka PK

Dr inż. Paweł Boroń

Prowadzi działalność naukowo-badawczą dotyczącą dynamiki budowli, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów parasejsmicznych pochodzenia górniczego oraz wstrząsów sejsmicznych na budowle wielopodporowe, takie jak: mosty, wiadukty, kładki oraz budowle liniowe (m.in. rurociągi, zapory). W swoich pracach zajmuje się zarówno modelowaniem numerycznym nielinowych problemów dynamiki budowli, jak i badaniami in situ obiektów w skali naturalnej. Aktualnie pracuje nad budową stanowiska laboratoryjnego przeznaczonego do badań dynamicznych (sejsmicznych) na modelach obiektów w skali. Jest aktywnym członkiem Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej (PGISiP), która jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Inżynierii Sejsmicznej (EAEE).

Uczestniczy w trzech projektach wdrożeniowych dofinansowanych przez NCBiR:
1. POIR.04.01.02-00-0016/17-00 „Nowatorska technologia izolacji wibroakustycznej podłóg.
2. POIR.04.01.02-00-0001/17-00 „Innowacyjna hybrydowa konstrukcja przegród wibroizolacyjnych do ochrony środowiska przed drganiami transportowymi i z podobnych źródeł”  
3. POWR.03.05.00-00-ZR28/18 „REG – region uczący się”

Najistotniejsze publikacje z ostatnich lat:

1. Boroń P., Dulińska J., Jasińska D. Two-step finite element model tuning strategy of a bridge subjected to mining-triggered tremors of various intensities based on experimental modal identification, Energies, 14, 8, 2021 (czasopismo z listy MNiSW: 140 pkt);

2. Boroń P., Dulińska J., Jasińska D. Impact of high energy mining-induced seismic schocks from different mining activiti regions on a multiple-support road viaduct, Energies, 13, 4045, 2020 (czasopismo z listy MNiSW: 140 pkt).

Publikacje Biblioteka PK